Poszerzanie świadomości dzięki uważności

Praktyka uważności niewątpliwie jest jednym ze sposobów na poszerzanie świadomości. Ale czym właściwie jest świadomość i jak rozumieć jej poszerzanie? No i co robić, żeby poszerzać swoją świadomość? O tym właśnie ten wpis.

Zanim przejdę do tego jak dzięki praktyce uważności wpływamy na poszerzanie świadomości, należałoby wyjść od samego pojęcia świadomości. 

Czym jest świadomość?

Mówiąc najprościej i tak też, jak sugeruje nam słownik języka polskiego świadomość to po prostu zdawanie sobie sprawy z czegoś. To też stan przytomności i charakterystyczna dla człowieka zdolność poznawania i oceniania siebie, ale też otoczenia. 

Czyli jest to stan, w którym zdajesz sobie sprawę z tego, co dzieje się w Tobie (np. z procesów myślowych) lub dookoła Ciebie. Ale też Twoja umiejętność reagowania na to, co się dzieje.  

Niektórzy biolodzy wyróżniają dwa rodzaje świadomości:

  • samoświadomość – czyli rozróżnienie „ja” od reszty świata, co pomaga nam tak naprawdę świat trochę lepiej rozumieć, dzięki temu, że potrafimy w nim umiejscowić i zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy jego małą częścią, oraz:
  • świadomość odczuwającą – czyli odczuwanie np. bólu, czyli w ogóle zdolność do odbierania bodźców z zewnątrz, ich interpretowanie i reagowanie na nie. Ale w tę świadomość wchodzą też takie aspekty jak odczuwanie i wykazywanie emocji czy dokonywanie wyborów, w tym dokonywanie analizy, rozumienie przyczyn i skutków własnych działań.

Samo uświadomienie sobie, czym jest świadomość powinno już nakierować nas na odpowiedź na pytanie co może nam dać poszerzanie świadomości? Jakie pozytywy z tego dla nas płyną i po co to w ogóle robić?

A robić możemy to na wiele sposób, praktyka uważności jest tylko jednym z nich. Wspaniałym sposobem poszerzania świadomości jest tak prosta rzecz, jak rozmowa z drugim człowiekiem. Najlepiej o odmiennych doświadczeniach i poglądach niż nasze. W coachingu na przykład jedną z kompetencji coacha jest „creating awareness”, czyli budowanie świadomości klienta. Coach poprzez trafiające w sendo pytania, zmianę perspektywy, metaforę i inne metody pomaga klientowi zobaczy coś nowego, odkryć coś o sobie. Albo przypomnieć sobie coś, co już wiedział, ale w obecnej sytuacji ta wiedza nabiera zupełnie nowego znaczenia i wpływa właśnie na poszerzenie świadomości. 

To jakie są te korzyści?

Ale wracając do praktyki uważności.Medytacja mindfulness pomaga nam poznać siebie lepiej, odkrywać siebie i świat, który nas otacza, a także go zrozumieć. Kiedy jesteśmy świadomi swoich myśli, emocji, odczuć w ciele, postaw, sytuacji, jesteśmy w stanie lepiej sobą zarządzać. Dzięki temu wiemy jak działać w taki sposób, który nam służy w danym momencie. Słuchać tego, co mówi nam nasze ciało i odpowiednio reagować na swoje potrzeby. Dzięki temu możemy zyskać wiele – pewnie każdy trochę co innego. Być może dodatkową energię, może wzrośnie nam koncentracja, może zawita kreatywność, a może zyskamy spokój, a długofalowo poczucie szczęścia?

Świadome przeżywanie i odczuwanie może nam również pomóc na czas odpowiednio zareagować i zapobiec niechcianym konsekwencjom. Jak potrafimy wsłuchać się w swoje ciało i jego potrzeby, możemy w łatwy sposób ustrzec się od choroby. Na przykład dzięki odpowiedniej dawce odpoczynku w odpowiednim momencie. Albo możemy uniknąć konieczności chodzenia do fizjoterapeuty. Jeśli tylko będziemy dostrzegać, że nasze mięśnie są spięte i świadomie będziemy sami je rozluźniać, bądź ćwiczyć odpowiednie partie. Idealnym wręcz ćwiczeniem na zwiększenie świadomości ciała i pozbycie się zbędnych napięć jest podstawowe ćwiczenie medytacji uważności, czyli skanowanie ciała. 

Innym ćwiczeniem na poszerzanie świadomości jest tak zwana praktyka otwartej świadomości, inaczej zwana świadomością bez wyboru. Polega ona nie na skupieniu się na jednej rzeczy (np. na oddechu, lub tylko na odczuciach w ciele), ale na przekierowywaniu świadomości na to, co się aktualnie pojawia. Takie ‘go with the flow’ 😉 Czyli danie się ponieść temu, co akurat do Ciebie przychodzi. 

I takie właśnie krótkie ćwiczenie znajdziecie w przedostatnim nagraniu z serii wprowadzającej do Mindfulness, które możecie odsłuchać tutaj:

Warto posłuchać:

A jak klikniesz -> tutaj to udasz się do całej serii. Jeśli jeszcze jej nie znasz, polecam Ci wysłuchanie jej od początku, np. po jednym nagraniu dziennie.

Dołącz do wspólnej podróży
i pobierz prezent - 5 minutową medytację na telefon!

4 comments
  1. Dla mnie w praktyce uważności kluczowa stała się akceptacja,
    uświadomiłem sobie, że dużo projektowałem, dużo oczekiwałem.
    Gdy zacząłem akceptować swoje ograniczenia,
    zacząłem przyjmować rzeczywistość (swoją praktykę) taką jaka jest a nie taka jaka chciałbym, żeby byłą,
    wszystko się zmieniło.
    Nabrało lekkości i naturalnego tempa 🙂

    I tego życzę innym. Uzdrawiającej mocy akceptacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również